Ubekymrede i Gud

304 ikke bekymret for gudDagens samfund, især i den industrialiserede verden, er under stigende pres: Flertallet af mennesker føler sig konstant under pres fra noget. Mennesker lider af tidsbegrænsninger, pres for at udføre (Arbejde, skole, samfund), økonomiske vanskeligheder, generel usikkerhed, terrorisme, krig, hårdt vejr, ensomhed, håbløshed osv. Osv. Stress og depression er blevet daglige ord, problemer, sygdomme. På trods af enorme fremskridt på mange områder (Teknologi, sundhed, uddannelse, kultur) mennesker ser ud til at have stadig større vanskeligheder med at leve et normalt liv.

For et par dage siden var jeg i kø på en banktæller. Før mig var en far, der var hans lille barn (måske 4 år gammel). Drengen hoppede ubekymret, ubekymret og fuld af glæde. Søskende, hvornår var det den sidste malachi, og hvordan følte vi os?

Måske ser vi bare på dette barn og siger (lidt jaloux): "Ja, han er så ubekymret, fordi han ikke engang ved, hvad han kan forvente i dette liv!" I dette tilfælde har vi imidlertid et fundamentalt negativt syn på livet!

Som kristne skal vi modvirke trykket i vores samfund og se positivt og trygt ind i fremtiden. Desværre oplever kristne ofte deres liv som negative, vanskelige og tilbringer hele deres bøneliv og beder Gud om at befri dem fra en bestemt situation.

Lad os vende tilbage til vores barn i banken. Hvad er hans forhold til sine forældre? Drengen er fuld af tillid og selvtillid og derfor fuld af entusiasme, joie de vivre og nysgerrighed! Kan vi lære noget af ham? Gud ser os som hans børn, og vores forhold til ham skal have den samme naturlighed, som et barn har over sine forældre.

"Og da Jesus havde kaldt et barn, satte han det i deres midter og sagde: sandelig, jeg siger jer, hvis I ikke vender tilbage og bliver som børn, vil du på ingen måde komme ind i himlenes rige. Derfor, hvis nogen er sig selv vil ydmyge som dette barn, der er den største i himlenes rige »(Matt 18,2: 4).

Gud forventer, at vi har et barn, der er helt engageret i forældrene. Børn er normalt ikke deprimerede, men fulde af glæde, livsånd og selvtillid. Det er vores opgave at ydmyge os selv for Gud.

Gud forventer, at vi alle har et barns holdning til livet. Han vil ikke have os til at føle eller bryde trykket i vores samfund, men forventer, at vi nærmer os vores liv med tillid og fast tillid til Gud:

«Glæd dig altid i Herren! Igen vil jeg sige: glæde dig! Din mildhed skal være kendt for alle mennesker; Herren er nær. [Filipperne 4,6] Vær ikke bekymret for noget, men i alt ved bøn og bøn med taksigelse skal dine bekymringer gøres bekendt for Gud; og Guds fred, der går ud over al fornuft, vil bevare jeres hjerter og jeres tanker i Kristus Jesus »(Filipperne 4,4-7).

Synes disse ord virkelig vores holdning til livet eller ej?

I en artikel om stresshåndtering læste jeg om en mor, der længtede efter tandstolen for endelig at kunne lægge sig og slappe af. Jeg indrømmer, at dette allerede er sket for mig. Noget går helt galt, hvis vi kun kan "slappe af" under tandlægen!

Spørgsmålet er: hvor godt hver af os Filipperne 4,6 ("Er du ikke bekymret for noget")? Midt i denne stressede verden?

Kontrol af vores liv tilhører Gud! Vi er hans børn og er underlagt ham. Vi kommer kun under pres, når vi forsøger at styre vores liv selv, for at løse vores egne problemer og trængsler selv. Med andre ord, når vi fokuserer på stormen og mister Jesus syn.

Gud vil lede os til grænsen, indtil vi indser, hvor lidt kontrol vi har over vores liv. På sådanne øjeblikke har vi intet andet valg end blot at kaste os ind i Guds nåde. Smerter og lidelser kører os til Gud. Dette er de vanskeligste øjeblikke i et kristent liv. Men øjeblikke, der vil være særligt værdsatte og også skabe en dyb åndelig glæde:

"Betragt det som ren glæde, mine brødre, når du finder dig fristet på mange måder ved at indse, at opretholdelsen af ​​din tro forårsager udholdenhed. Udsættelse skal dog have et perfekt værk, så du er perfekt og fuldstændig og ikke har noget som mangler" (James 1,2-4).

Svære tider i en kristen liv skal formode åndelig frugt og gøre ham perfekt. Gud lover ikke os et liv uden problemer. ”Stien er smal,” sagde Jesus. Vanskeligheder, forsøg og forfølgelser bør ikke sætte en kristen i stress og depression. Apostelen Paulus skrev:

«Vi er undertrykt i alt, men ikke knust; ser ingen vej ud, men ikke forfulgt uden udvej, men ikke forlader; slået ned men ikke ødelagt »(2. Korinter 4,8: 9).

Når Gud tager kontrol over vores liv, bliver vi aldrig forladt, aldrig afhængig af os selv! Jesus Kristus skulle være et eksempel for os i denne henseende. Han har forudset os og giver os mod:

”Jeg har talt dette til dig, så du kan få fred i mig. Du er plaget i verden; men vær med glæd, jeg har overvundet verden »(Joh 16,33).

Jesus blev undertrykt på alle sider, han oplevede opposition, forfølgelse, korsfæstelse. Han havde sjældent et stille øjeblik og måtte ofte flygte fra folket. Også Jesus blev skubbet til grænsen.

«I hans køds dage bød han både anmodninger og anmodninger med stærkt skrig og tårer til dem, der kan redde ham fra døden, og blev hørt for sin frygt for Gud, og selvom han var en søn, lærte han af, hvad han gjorde led lydighed; og perfekt er han blevet forfatter til evig frelse for alle, der adlyder ham, mødt af Gud som ypperstepræst efter Melkisedeks orden »(Hebreerne 5,7: 10).

Jesus levede under stor stress og tog aldrig sit liv i egne hænder og tabte meningen med hans livs mening og formål. Han har altid underkastet sig Guds vilje og accepteret enhver situation, som faderen tillod. I den henseende læser vi følgende interessante udsagn fra Jesus, da han virkelig blev presset:

«Nu er min sjæl forfærdet. Og hvad skal jeg sige? Far, redd mig fra denne time? Men det var derfor, jeg kom ind i denne time »(Joh 12,27).

Vi accepterer også vores nuværende situation i livet (Undersøgelse, sygdom, trængsel osv.)? Nogle gange tillader Gud særlig ubehagelige situationer i vores liv, selv år med prøvelser, der ikke er vores skyld, og forventer, at vi accepterer dem. Vi finder dette princip i følgende udsagn fra Peter:

«Fordi det er nåde, når nogen udholder lidelse på grund af samvittighed for Gud, fordi han led forkert. Fordi hvilken ære er det, når du udholdes som sådan, der synder og bliver slået? Men hvis du fortsætter med at gøre godt og lide, er det nåde med Gud. Fordi du er blevet kaldt til dette; for Kristus led også for dig og efterlod dig et eksempel, så du følger hans fodspor: han, der ikke syndede og med ham intet bedrag blev fundet i hans mund, der blev svindlet og aldrig blev svindlet, truede ikke lidelse men overgav sig til den, der bedømmer retfærdigt »(1 Peter 2,19: 23).

Jesus underordnede sig Guds vilje til døden, han led uden skyld og tjente os gennem hans lidelse. Accepterer vi Guds vilje i vores liv? Selv hvis det bliver ubehageligt, bliver vi chikaneret fra alle sider, hvis vi lider uskyldige og ikke forstår meningen med vores vanskelige situation? Jesus lovede os guddommelig fred og glæde:

«Jeg giver dig fred, jeg giver dig fred; ikke som verden giver, giver jeg dig Dit hjerte bliver ikke forfærdet, og du skal heller ikke være bange »(Joh 14,27).

"Jeg har talt dette til dig, så min glæde kan være inden i dig, og at din glæde kan blive fuldstændig" (Joh 15,11).

Vi bør lære at forstå, at lidelsen er positiv og skaber åndelig vækst:

"Ikke nok med det, men vi praler også af lidelserne, da vi ved, at lidelsen forårsager udholdenhed, men udholdenheden beviser det, prøvetid provoserer håb; men håbet bliver ikke til skamme, fordi Guds kærlighed udøses i vores hjerter gennem den Hellige Ånd, der er blevet givet os »(Romerne 5,3-5).

Vi lever i nød og stress og har indset, hvad Gud forventer af os. Derfor udholder vi denne situation og producerer åndelig frugt. Gud giver os fred og glæde. Hvordan kan vi gennemføre dette i praksis? Lad os læse følgende vidunderlige udsagn fra Jesus:

«Kom til mig, alle I hårde og belastede! Og jeg vil give dig hvile. Tag mit åk på dig og lær af mig! Fordi jeg er ydmyg og ydmyg fra hjertet, og "du vil finde hvile for dine sjæle"; for mit åg er blidt, og min byrde er let »(Matt 11,28: 30).

Vi skulle komme til Jesus, så vil han give os ro. Dette er et absolut løfte! Vi burde kaste vores byrde på ham:

«Ydmyg dig nu under Guds mægtige hånd, så han kan løfte dig op på det rigtige tidspunkt, [hvordan?] Ved at kaste al din pleje på ham! Fordi han er bekymret for dig »(1 Peter 5,6: 7).

Hvor præcist kaster vi vores bekymringer over for Gud? Her er nogle konkrete punkter, der kan hjælpe os i denne henseende:

Vi bør placere og overlade vores hele væsen til Gud.

Målet med vores liv er at behage Gud og underordne ham til hele vores væsen. Når vi forsøger at behage alle vores medmennesker, er der konflikt og stress, fordi det simpelthen ikke er muligt. Vi må ikke give vores medmenneske magt til at sætte os i nød. Kun Gud skulle bestemme vores liv. Dette bringer fred, fred og glæde i vores liv.

Guds rige skal komme først.

Hvad driver vores liv? Erkendelse af andre? Ønsket om at tjene mange penge? At slippe af med alle vores problemer? Dette er alle mål, der fører til stress. Gud siger klart, hvad der skal være vores prioritet:

«Derfor siger jeg dig: Vær ikke bekymret for dit liv, hvad du skal spise, og hvad du skal drikke, og heller ikke for din krop, hvad du skal bære! Er ikke livet mere end mad og kroppen mere end tøj? Se på himmelens fugle, som de hverken sår eller høster eller samler i lader, og din himmelske Fader nærer dem. Er du ikke meget mere værdifuld end dem? Men hvem blandt jer kan tilføje en målestok med bekymringer for hans levetid? Og hvorfor er du bekymret for tøj? Se på markens liljer, når de vokser: de kæmper ikke, og de roterer heller ikke. Men jeg siger jer, at selv ikke Salomo i al sin herlighed var klædt ud som en af ​​disse. Men hvis Gud klæder græsset på marken, der står i dag og bliver kastet i ovnen i morgen, vil han ikke gøre meget mere for dig, I små troende. Så vær ikke bekymret ved at sige: Hvad skal vi spise? Eller: Hvad skal vi drikke? Eller: hvad skal vi bære? Thi alle disse søges af nationerne; fordi din himmelske Fader ved, at du har brug for alt dette. Men søg først Guds rige og hans retfærdighed! Og alt dette vil blive tilføjet til dig. Så rolig ikke i morgen! Fordi i morgen tager sig af sig selv. Hver dag har nok i sit onde »(Matt 6,25: 34).

Så længe vi tager vare på Gud og Hans vilje først og fremmest, vil han dække alle vores andre behov!
Er dette et gratis pass for en uansvarlig livsstil? Selvfølgelig ikke. Bibelen lærer os at tjene vores brød og pleje vores familier. Men at prioritere dette er allerede!

Vores samfund er fuld af distraktioner. Hvis vi ikke er forsigtige, finder vi pludselig ikke plads til Gud i vores liv. Det kræver koncentration og prioritering, ellers vil andre ting pludselig bestemme vores liv.

Vi opfordres til at tilbringe tid i bøn.

Det er op til os at lægge vores byrder på Gud i bøn. Han beroliger os i bøn, præciserer vores tanker og prioriteter og bringer os i et nært forhold til ham. Jesus gav os en vigtig rollemodel:

”Og tidligt om morgenen, da det stadig var meget mørkt, rejste han sig og gik ud og gik til et ensomt sted og bad der. Simon og dem, der var med ham, skyndte sig efter ham; og de fandt ham og sagde til ham: Alle leder efter dig »(Mark 1,35-37).

Jesus gemte sig for at finde tid til bøn! Han blev ikke distraheret af mange behov:

”Men samtalen om ham spredte sig mere; og store skarer samlet sig for at høre <ihn> og for at blive helbredt af deres sygdomme. Men han trak sig tilbage og var i ensomme områder og bad »(Luke 5,15-16).

Er vi under pres, har stress spredt i vores liv? Så skal vi også trække sig tilbage og tilbringe tid med Gud i bøn! Nogle gange er vi bare for optaget til at kende Gud overhovedet. Derfor er det vigtigt at trække sig regelmæssigt og fokusere på Gud.

Kan du huske Martas eksempel?

”Men det skete, da de gik videre, at han kom til en landsby; og en kvinde ved navn Marta tog ham ind. Og hun havde en søster ved navn Maria, som også satte sig ved Jesu fødder og hørte på hans ord. Men Marta var meget travlt med en masse service; Men hun kom op og sagde: Herre, er du ligeglad med, at min søster forlod mig alene for at tjene? Bed hende om at hjælpe mig!] Men Jesus svarede og sagde til hende: Marta, Marta! Du er bekymret og bekymret for mange ting; men en ting er nødvendig. Men Mary valgte den gode del, der ikke vil blive taget fra hende »(Luke 10,38-42).

Lad os tage os tid til at hvile og have et tæt forhold til Gud. Lad os bruge tid nok på bøn, bibelstudie og meditation. Ellers vil det være vanskeligt at overføre vores byrder til Gud. For at kaste vores byrder på Gud er det vigtigt at distancere dig selv fra dem og tage pauser. «Ser ikke skoven fra træerne ...»

Da vi stadig lærte, at Gud forventer en absolut sabbatsophed fra kristne også, havde vi en fordel: fra fredag ​​aften til lørdag aften var vi ikke tilgængelige for andre end Gud. Forhåbentlig har vi i det mindste forstået og opretholdt princippet om hvile i vores liv. Fra tid til anden skal vi bare slukke og hvile, især i denne stressede verden. Gud dikterer ikke, når dette skal være. Mennesker har simpelthen brug for hviletider. Jesus lærte sine disciple at hvile:

«Og apostlene samledes til Jesus; og de fortalte ham alt hvad de havde gjort, og hvad de havde lært. Og han sagde til dem: Kom, I alene, til et øde sted og hvil lidt! Fordi de, der kom og gik, var mange, og de fandt ikke engang tid til at spise »(Mark 6, 30-31).

Når der pludselig ikke er tid til at spise, er det helt sikkert på tide at slukke og tage lidt hvile.

Så hvordan kaster vi vores bekymringer over Gud? Lad os sige:

• Vi underlægger hele vores væsen for Gud og stoler på ham.
• Guds rige kommer først.
• Vi bruger tid i bøn.
• Vi tager tid til hvile.

Med andre ord skal vores liv være Gud-og Jesus-orienteret. Vi er fokuserede på Ham og gøre plads til Ham i vores liv.

Han vil så velsigne os med fred, fred og glæde. Hans byrde er let, selvom vi er chikaneret fra alle sider. Jesus blev undertrykt, men aldrig knust. Lad os virkelig leve i glæde som Guds børn og stol på ham at hvile i ham og at kaste alle vores byrder på ham.

Vores samfund er under pres, også kristne, nogle gange endnu mere, men Gud skaber plads, bærer vores byrde og bekymrer os om os. Er vi overbevist om det? Lever vi vores liv med stor tillid til gud?

Lad os afslutte med Davids beskrivelse af vores himmelske Skaber og Herre i Salme 23 (David var også ofte i fare og stærkt presset fra alle sider):

”Herren er min hyrde, jeg vil ikke mangle noget. Han lægger mig på grønne enge, han fører mig til stille vand. Han forfrisker min sjæl. Han leder mig i retfærdighedsstier for hans navns skyld. Selv hvis jeg vandrer i dødskyggens dal, frygter jeg ingen skade, fordi du er med mig; din pind og dit personale trøster mig. Du forbereder et bord for mig overfor mine fjender; du har salvet mit hoved med olie, min kop flyder over. Kun godhed og nåde vil følge mig hver dag i mit liv; og jeg vender tilbage til Herrens hus for livet »(Salme 23).

af Daniel Bösch


pdfUbekymrede i Gud