Tag springet

211 tager springetEn berømt lignelse om Jesus: To mennesker går til templet for at bede. Den ene er farisæer, den anden er skatteopkræver (Luk 18,9.14). I dag, to tusinde år efter, at Jesus fortalte denne lignelse, kan vi blive fristet til at nikke bevidst og sige: "Selvfølgelig, farisæerne, indbegrebet af selvretfærdighed og hykleri!" Okay ... men lad os lægge denne vurdering til side og prøve at forestille os, hvordan lignelsen påvirkede Jesu publikum. På den ene side: Farisæerne blev ikke anset for at være de store hyklere, som vi, kristne med 2000 års kirkehistorie, ynder at tage dem for at være. Farisæerne var snarere den fromme, nidkære, fromme religiøse minoritet af jøderne, der modigt modsatte sig den voksende bølge af liberalisme, kompromis og synkretisme i den romerske verden med dens hedenske græske kultur. De opfordrede folk til at vende tilbage til loven og forpligtede sig til troens fasthed i lydighed.

Når farisæeren beder i lignelsen: "Tak, Gud, at jeg ikke er som andre mennesker", er det ikke en overtillid, ikke en tom vittighed. Det var sandt. Hans respekt for loven var skyldløs; han og farisæernes mindretal havde lovet troskab mod loven i en verden, hvor loven hurtigt mistede betydning. Han var ikke som andre mennesker, og han regner sig ikke engang med det - han takker Gud for at være det.

På den anden side: Toldere, skatteopkræverne i Palæstina, havde det værst tænkelige ry - de var jøder, der opkrævede skat fra deres eget folk til den romerske besættelsesmagt, og som ofte berigede sig selv på en skruppelløs måde (sammenlign Matthæus 5,46). Rollefordelingen vil umiddelbart have stået klart for Jesu publikum: farisæeren, Guds mand, som den "gode" og skatteopkræveren, den arketypiske skurk, som den "onde".

Som altid kommer Jesus med en meget uventet erklæring i sin lignelse: hvad vi er, eller hvad vi skal lave, har ingen positiv eller negativ effekt på Gud; han tilgiver alle, selv den værste synder. Alt vi skal gøre er at stole på ham. Og lige så chokerende: Enhver, der mener, at han er mere retfærdig end andre (selvom han måske har solid bevis på det), er stadig i sine synder, ikke fordi Gud ikke har tilgivet ham, men fordi han ikke vil modtage det, han ikke har brug for at have tro.

Gode ​​nyheder for syndere: Evangeliet er for syndere, ikke de retfærdige. De retfærdige forstår ikke evangeliets sande evangelium fordi de tror, ​​at de ikke har brug for den slags evangelium. Evangeliet ser ud til de retfærdige som den gode nyhed om, at Gud er på hans side. Hans tillid til Gud er stor, fordi han ved, at han lever mere gudfrygt end de åbenlyse syndere i verden omkring ham. Med en skarp tunge fordømmer han forfølgelsen af ​​andres synder og er glad for at være tæt på Gud og ikke at leve som de forfalskede, mordere og tyve han ser på gaden og i nyhederne. For de retfærdige er evangeliet en fanfare mod verdens syndere, en flammende formaning om, at synderen skal ophøre med at synde og leve som han, den retfærdige, lever.

Men det er ikke evangeliet. Evangeliet er gode nyheder for syndere. Det forklarer, at Gud allerede har tilgivet deres synder og givet dem et nyt liv i Jesus Kristus. Det er et budskab, der vil gøre syndere trætte af syndens grusomme tyranni sidde op og lægge mærke til det. Det betyder, at Gud, retfærdighedens Gud, som de troede var imod dem (fordi han har al mulig grund til at være det), faktisk er for dem og endda elsker dem. Det betyder, at Gud ikke tilskriver dem deres synder, men at synderne allerede er blevet sonet gennem Jesus Kristus, synderne er allerede blevet befriet fra syndens kvælning. Det betyder, at de ikke behøver at leve i frygt, tvivl og samvittighedsnød en eneste dag. Det betyder, at de kan bygge videre på, at Gud i Jesus Kristus er alt, hvad han har lovet for dem - tilgiver, forløser, frelser, fortaler, beskytter, ven.

Mere end religion

Jesus Kristus er ikke kun én religiøs velgører blandt mange. Han er ikke en blåøjet svækkelse med ædle, men i sidste ende verdensfjerne ideer om kraften i menneskelig venlighed. Han er heller ikke en moralsk lærer blandt mange, der opfordrede folk til at "stræbe efter at stræbe", til moralsk forædling og mere social ansvarlighed. Nej, når vi taler om Jesus Kristus, taler vi om altings evige kilde (Hebræerne 1,2-3), og mere end det: Han er også Forløseren, Renseren, Verdensforsoneren, som gennem sin død og opstandelse har forsonet hele det gale univers med Gud igen (Kolossenserne). 1,20). Jesus Kristus er den, der har skabt alt, hvad der eksisterer, som bærer alt, hvad der findes i hvert øjeblik, og som har påtaget sig alle synder for at forløse alt, hvad der eksisterer – inklusive dig og mig. Han kom til os som en af ​​os for at gøre os til det, han gjorde os til.

Jesus er ikke kun én religiøs velgører blandt mange, og evangeliet er ikke kun én hellig bog blandt mange. Evangeliet er ikke et nyt og forbedret sæt af regler, formler og retningslinjer, der har til formål at skabe godt vejr for os i et irritabelt, ildevarslet Øvre Væsen; det er enden på religion. "Religion" er dårlige nyheder: den fortæller os, at guderne (eller guden) er frygtelig vrede på os og kun lader sig formilde ved streng overholdelse af reglerne og så smiler til os igen. Men evangeliet er ikke "religion": det er Guds helt egen gode nyhed til menneskeheden. Den erklærer, at al synd skal være tilgivet, og hver mand, kvinde og barn er Guds venner. Det giver et utroligt stort, ubetinget tilbud om forsoning, ubetinget hævdet til enhver, der er smart nok til at tro og acceptere det (1. Johannes 2,2).

”Men der er intet i livet gratis,” siger du. I dette tilfælde er der noget gratis. Det er den største af alle tænkelige gaver, og den har et evigt liv. For at få det, er det kun en ting, der er nødvendig: at stole på giveren.

Gud hader synd - ikke os

Gud hader kun en årsag synd - fordi det ødelægger os og alt omkring os. Du ser, Gud betyder ikke at ødelægge os, fordi vi er syndere; Han har til hensigt at redde os fra den synd, der ødelægger os. Og det bedste er - han har allerede gjort det. Han gjorde det allerede i Jesus Kristus.

Synd er ond, fordi den afskærer os fra Gud. Det gør folk bange for Gud. Det afholder os fra at se virkeligheden for, hvad den er. Det forgifter vores glæder, forstyrrer vores prioriteter og forvandler sindsro, fred og tilfredshed til kaos, frygt og frygt. Det gør os fortvivlede over livet, selv og især når vi tror, ​​vi ønsker og har brug for det, vi rent faktisk opnår og besidder. Gud hader synd, fordi den ødelægger os – men han hader os ikke. Han elsker os. Derfor gjorde han noget imod synden. Hvad han gjorde: Han tilgav dem - han tog verdens synder bort (Joh 1,29) - og han gjorde det gennem Jesus Kristus (1. Timoteus 2,6). Vores status som synder betyder ikke, at Gud giver os den kolde skulder, som man ofte lærer; det har den konsekvens, at vi som syndere har vendt os bort fra Gud, er blevet fremmedgjorte for ham. Men uden ham er vi ingenting – hele vores væsen, alt, hvad der definerer os, afhænger af ham. Synden virker som et tveægget sværd: på den ene side tvinger den os til at vende Gud ryggen af ​​frygt og mistillid, for at afvise hans kærlighed; på den anden side efterlader det os sultne efter netop denne kærlighed. (Forældre til teenagere vil have empati med dette særligt godt.)

Synd er udryddet i Kristus

Måske har du i din barndom fået den idé af de voksne omkring dig, at Gud troner over os som en streng dommer, at han vejer hver eneste af vores handlinger nøje, klar til at straffe os, hvis vi ikke gør alt hundrede procent rigtigt , og os, at vi skulle være i stand til at åbne himlens port. Men evangeliet giver os nu den gode nyhed, at Gud slet ikke er en streng dommer: Vi skal orientere os helt efter Jesu billede. Jesus - fortæller Bibelen os - er for vores menneskelige øjne det fuldkomne billede af Gud ("billede af hans væsen", hebræerne 1,3). I ham "svigtede Gud sig selv", kom til os som en af ​​os, for at vise os præcis, hvordan han er, hvordan han handler, med hvem han har fællesskab og hvorfor; i ham kender vi Gud, han ER Gud, og dommerembedet er lagt i hans hænder.
 
Ja, Gud gjorde Jesus til hele verdens dommer, men han er alt andet end en streng dommer. Han tilgiver syndere; han "dømmer", det vil sige, fordømmer dem ikke (Johannes 3,17). De er kun fordømt, hvis de nægter at søge tilgivelse hos ham (v. 18). Denne dommer betaler sine tiltaltes straf af egen lomme (1. Johannes 2,1-2), erklærer alles skyld for evigt udryddet (Kolossenserne 1,19-20) og inviterer derefter hele verden til verdenshistoriens største fejring. Vi kunne nu sidde og debattere i det uendelige om tro og vantro, og hvem der er inkluderet og hvem der er udelukket fra hans nåde; eller vi kan overlade det hele til ham (det er i gode hænder der), vi kan hoppe op og spurte til hans fejring, og undervejs sprede det gode budskab til alle og bede for alle, der krydser vores vej.

Retfærdighed fra Gud

Evangeliet, den gode nyhed, fortæller os: Du hører allerede til Kristus - accepter det. Glæd dig over det. Tilslut dit liv til ham. Nyd hans fred. Lad dine øjne åbne for skønhed, kærlighed, fred, glæden i verden, som kun kan ses af dem, der hviler i Kristi kærlighed. I Kristus har vi friheden til at konfrontere vores syndighed og indrømme det til os. Fordi vi stoler på ham, kan vi tilstå vores synder frygtløst og lægge dem på skuldrene. Han er på vores side.
 
"Kom til mig," siger Jesus, "alle I, som er besværlige og byrdefulde; Jeg vil gerne forfriske dig. Tag mit åg på dig og lær af mig; thi jeg er sagtmodig og ydmyg af hjertet; så I vil finde hvile for jeres sjæle. For mit åg er mildt, og min byrde er let» (Matt 11,2830).
 
Når vi hviler i Kristus, afholder vi os fra at måle retfærdighed; Vi kan nu bekende vores synder for ham meget ligeud og ærligt. I Jesu lignelse om farisæeren og skatteopkræveren (Luk 18,9-14) det er den syndige skatteopkræver, der uforbeholdent indrømmer sin syndighed og ønsker Guds nåde, som er retfærdiggjort. Farisæeren - forpligtet til retfærdighed fra begyndelsen, næsten nøjagtigt at føre optegnelser over sine hellige succeser - har intet øje for sin syndighed og sit tilsvarende akutte behov for tilgivelse og nåde; derfor rækker han ikke ud og modtager den retfærdighed, som kun kommer fra Gud (Rom 1,17; 3,21; Filipperne 3,9). Det er netop hans "fromme liv efter reglerne", der slører hans syn på, hvor dybt han trænger til Guds nåde.

Ærlig vurdering

Midt i vores dybeste syndighed og ugudelighed kommer Kristus til os med nåde (Rom. 5,6 og 8). Lige her, i vores sorteste uretfærdighed, står retfærdighedens sol op for os med frelse under sine vinger (Mal. 3,20). Først når vi ser os selv, som vi er i vores sande nød, som ågeren og skatteopkræveren i lignelsen, først når vores daglige bøn kan være "Gud, vær mig synder barmhjertig", først da kan vi ånde lettet op i varmen fra Jesu helbredende omfavnelse.
 
Der er intet, vi skal bevise for Gud. Han kender os bedre end vi kender os selv. Han kender vores syndighed, han kender vores barmhjertighedsbehov. Han har allerede gjort alt, hvad vi har brug for for at sikre vores evige venskab med ham. Vi kan hvile i hans kærlighed. Vi kan stole på hans tilgivelsesord. Vi behøver ikke at være perfekte; vi skal bare tro på ham og stole på ham. Gud vil have os til at være hans venner, ikke hans elektroniske legetøj eller hans tinsoldater. Han søger kærlighed, ikke kadaver lydighed og programmeret hedonisme.

Tro, virker ikke

Gode ​​relationer er baseret på tillid, robuste bånd, loyalitet og frem for alt kærlighed. Ren lydighed er ikke nok som grundlag (Romerne 3,28; 4,1-8.). Lydighed har sin plads, men - vi burde vide - det er en af ​​konsekvenserne af forholdet, ikke en af ​​dets årsager. Baserer man sit forhold til Gud udelukkende på lydighed, falder man enten i kvælende arrogance som farisæeren i lignelsen eller i frygt og frustration, alt efter hvor ærlig man er, når man læser sin fuldkommenhedsgrad på perfektionsskalaen.
 
CS Lewis skriver i kristendommen Par excellence, at det ikke nytter noget at sige, at du stoler på nogen, hvis du ikke tager hans råd. Sig: Den, der stoler på Kristus, vil også lytte til hans råd og anvende det efter bedste evne. Men dem, der er i Kristus, som stoler på ham, vil gøre deres bedste uden frygt for at blive afvist, hvis de fejler. Det sker for os alle meget ofte (fiasko, mener jeg).

Når vi hviler i Kristus, bliver vores bestræbelser på at overvinde vores syndige vaner og tankegang en engageret tankegang med rod i Guds troværdige tilgivelse og frelse. Han kastede os ikke ud i en uendelig kamp for perfektion (Galaterne 2,16). Tværtimod tager han os med på en pilgrimsrejse i troen, hvor vi lærer at ryste de lænker af trældom og smerte af os, som vi allerede er blevet befriet fra (Romerne. 6,5-7). Vi er ikke dømt til en sisyfisk kamp for perfektion, som vi ikke kan vinde; i stedet får vi nåden af ​​et nyt liv, hvor Helligånden lærer os at nyde det nye menneske, skabt i retfærdighed og skjult med Kristus i Gud (Ef. 4,24; Kolosserne 3,2-3). Kristus har allerede gjort det sværeste - at dø for os; hvor meget mere vil han gøre den nemmeste ting - at bringe os hjem (Rom 5,8-10)?

Troens spring

Tro det vil os i Hebræerbrevet 11,1 sagde, er vores faste tillid til det, vi, dem, der er elskede af Kristus, håber på. Tro er i øjeblikket den eneste håndgribelige, virkelige tilsynekomst af det gode, som Gud har lovet – det gode, der stadig forbliver skjult for vores fem sanser. Med andre ord ser vi med troens øjne, som om den allerede var der, den vidunderlige nye verden, hvor stemmerne er venlige, hænderne er blide, hvor der er rigeligt at spise, og ingen er en outsider. Vi ser, hvad vi ikke har noget håndgribeligt, fysisk bevis for i den nuværende onde verden. Tro frembragt af Helligånden, som tænder i os håbet om frelse og forløsning for hele skabningen (Romerne 8,2325), er en gave fra Gud (Efeserne 2,8-9), og i ham er vi indlejret i hans fred, hans ro og hans glæde gennem den uforståelige vished om hans overstrømmende kærlighed.

Har du taget troens spring? I en kultur med mavesår og højt blodtryk opfordrer Helligånden os på vejen til sindsro og fred i Jesu Kristi arme. Endnu mere: I en frygtindgydende verden fuld af fattigdom og sygdom, sult, brutal uretfærdighed og krig, kalder Gud os (og sætter os i stand) til at rette vores troende blik mod lyset af hans ord, som bringer enden på smerte, af tårer, om tyranni og død og skabelsen af ​​en ny verden, hvor retfærdighed er hjemme, lover (2. Peter 3,13).

”Tro mig,” fortæller Jesus os. «Uanset hvad du ser, vil jeg gøre alt nyt - inklusive dig. Stop med at bekymre dig og bygg videre på det faktum, at for dig, for dine kære og for hele verden, vil jeg være nøjagtigt, hvad jeg annoncerede. Vær ikke bekymret mere, og stol på, at jeg vil gøre nøjagtigt det, jeg annoncerede for dig, for dine kære og for hele verden. »

Vi kan stole på ham. Vi kan laste vores byrder på vores skuldre - vores byrder af synd, vores byrder af frygt, vores byrder af smerte, skuffelser, forvirring og tvivl. Han vil bære det som han har båret og bære os selv før vi vidste det.

af J. Michael Feazel


pdfTag springet