Tag springet

211 tager springetEn berømt lignelse om Jesus: To mennesker går til templet for at bede. Den ene er farisæer, den anden en skatteopkræver (Luke 18,9.14). I dag, to tusinde år efter at Jesus fortalte denne lignelse, kan vi blive fristet til at nikke med bevidsthed og sige: "Ja, farisæerne, symbolet på selvretfærdighed og hykleri!" Nå ... men lad os lægge denne vurdering til side og prøv at forestille os, hvordan lignelsen påvirkede Jesu publikum. For det første var farisæerne ikke de stærke hykler, vi, kristne med 2000 års kirkehistorie, gerne vil tage dem for. Tværtimod var farisæerne den fromme, nidkjær, religiøse mindretal blandt jøderne, der modigt modsatte sig den voksende tidevand af liberalisme, kompromiserne og synkretismen i den romerske verden med dens hedenske græske kultur. De opfordrede folk til at vende tilbage til loven og forpligtede sig til at tro på lydighed.

Når farisæeren beder i lignelsen: "Tak, Gud, at jeg ikke er som andre mennesker", er det ikke en overtillid, ikke en tom vittighed. Det var sandt. Hans respekt for loven var skyldløs; han og farisæernes mindretal havde lovet troskab mod loven i en verden, hvor loven hurtigt mistede betydning. Han var ikke som andre mennesker, og han regner sig ikke engang med det - han takker Gud for at være det.

På den anden side havde toldmyndighederne, skatteopkreverne i Palæstina, det værst mulige omdømme - det var jøder, der indsamlede skatter fra deres eget folk til den romerske besættelsesmagt og ofte berigede sig på en skrupelløs måde (sammenlign Matteus 5,46). Rollefordelingen ville have været umiddelbart klar for Jesu publikum: Farisæeren, Guds mand, som den "gode" og skatteopkreveren, den arketypiske skurk, som den "dårlige".

Som altid giver Jesus imidlertid sin lignelse en uventet udsagn: Hvad vi er, eller hvad vi er ved, har ingen positiv eller negativ effekt på Gud; han tilgir alle, selv den værste synder. Alt, hvad vi skal gøre, er at stole på ham. Og lige så chokerende: den, der tror på, at han er mere retfærdig end andre (selvom han har bevis for dette), er han stadig i sine synder, ikke fordi Gud ikke har tilgivet ham, men fordi han ikke vil modtage det, han ikke tror, ​​han har brug for.

Gode ​​nyheder for syndere: Evangeliet er for syndere, ikke de retfærdige. De retfærdige forstår ikke evangeliets sande evangelium fordi de tror, ​​at de ikke har brug for den slags evangelium. Evangeliet ser ud til de retfærdige som den gode nyhed om, at Gud er på hans side. Hans tillid til Gud er stor, fordi han ved, at han lever mere gudfrygt end de åbenlyse syndere i verden omkring ham. Med en skarp tunge fordømmer han forfølgelsen af ​​andres synder og er glad for at være tæt på Gud og ikke at leve som de forfalskede, mordere og tyve han ser på gaden og i nyhederne. For de retfærdige er evangeliet en fanfare mod verdens syndere, en flammende formaning om, at synderen skal ophøre med at synde og leve som han, den retfærdige, lever.

Men det er ikke evangeliet. Evangeliet er gode nyheder for syndere. Det forklarer, at Gud allerede har tilgivet deres synder og givet dem et nyt liv i Jesus Kristus. Det er et budskab, der gør syndere trætte af syndens grusomme tyranni. Det betyder, at Gud, retfærdighedens Gud, som de troede var imod dem (fordi han har al grund til det), er faktisk for dem og endda elsker dem. Det betyder, at Gud ikke tilskriver synder til dem, men at synder allerede er blevet tilbagebetalt af Jesus Kristus, og at syndere allerede er blevet befriet fra syndens kvæg. Det betyder, at de ikke behøver at leve i frygt, tvivl og problemer i en enkelt dag. Det betyder, at de kan stole på Gud i Jesus Kristus, for at de er det, han lovede - tilgivende, frelser, frelser, talsmand, beskytter, ven.

Mere end religion

Jesus Kristus er ikke kun en religiøs figur blandt mange. Han er ikke en blåøjet svækkelse med ædel, men i sidste ende verdslige ideer om kraften i menneskelig venlighed. Han er heller ikke en moralsk lærer blandt mange, der opfordrede folk til at "stræbe", moralsk forfining og mere socialt ansvar. Nej, når vi taler om Jesus Kristus, taler vi om den evige kilde til alle ting (Hebreerne 1,2: 3) og mere end det: Han er også Forløser, Renseren, verdensforsoneren, som gennem sin død og opstand har forsonet hele det tabte univers med Gud (Kolosserne 1,20). Jesus Kristus er den, der skabte alt, hvad der eksisterer, som bærer alt, hvad der findes i hvert øjeblik, og som har påtaget sig alle synder for at forløse alt, hvad der findes - inklusive dig og mig. Han kom til os som en af ​​os for at gøre os til det, han skabte os til at være.

Jesus er ikke kun en religiøs figur blandt mange, og evangeliet er ikke kun en hellig bog blandt mange. Evangeliet er ikke en ny og forbedret regel, formel og retningslinjesamling, der ønsker at forvitre os godt med en irritabel, dårligt tempereret højere væsen; det er slutningen på religionen. "Religion" er dårlige nyheder: det fortæller os, at guderne (eller Gud) vi er frygtelig vrede og kan kun blive tilfredse ved x-fold omhyggelig overholdelse og derefter smile til os igen. Men evangeliet er ikke "religion": det er Guds helt egen gode nyhed for menneskeheden. Det erklærer alle tilgængelige synder, og enhver mand, kvinde og barn er en Guds ven. Det giver et utroligt stort, ubetinget tilbud om forsoning, ubetinget gyldigt for alle, der er smarte nok til at tro og acceptere det (1 Joh 2,2).

”Men der er intet i livet gratis,” siger du. I dette tilfælde er der noget gratis. Det er den største af alle tænkelige gaver, og den har et evigt liv. For at få det, er det kun en ting, der er nødvendig: at stole på giveren.

Gud hader synd - ikke os

Gud hader kun en årsag synd - fordi det ødelægger os og alt omkring os. Du ser, Gud betyder ikke at ødelægge os, fordi vi er syndere; Han har til hensigt at redde os fra den synd, der ødelægger os. Og det bedste er - han har allerede gjort det. Han gjorde det allerede i Jesus Kristus.

Synden er ond, fordi den afskærer os fra Gud. Det får folk til at være bange for Gud. Det forhindrer os i at se virkeligheden som den er. Det gifter vores glæder, forstyrrer vores prioriteter og omdanner fred, fred og tilfredshed til kaos, frygt og frygt. Det gør os fortvivlet over livet, også og især når vi faktisk opnår og har det, vi ønsker og har brug for. Gud hader synd, fordi den ødelægger os - men han hader ikke os. Han elsker os. Derfor gjorde han noget imod synd. Hvad han gjorde: han tilgav hende - han fjernede verdens synder (Johannes 1,29) - og han gjorde det gennem Jesus Kristus (1 Timoteus 2,6). Vores status som syndere betyder ikke, at Gud viser os den kolde skulder, som det ofte læres; resultatet er, at vi, som syndere, er flyttet væk fra Gud og har skændt os fra ham. Men uden ham er vi intet - vores hele væsen, alt, hvad der definerer os, afhænger af ham. Så synden fungerer som et dobbeltkantet sværd: på den ene side tvinger den os til at vende ryggen til Gud af frygt og mistillid for at afvise hans kærlighed; på den anden side gør det os sultne efter nøjagtigt denne kærlighed. (Forældre til unge vil være særlig gode til at forstå dette.)

Synd er udryddet i Kristus

Måske i din barndom har du fået ideen fra de voksne omkring dig om, at Gud, som en streng dommer, er over os, at han omhyggeligt afvejer hver eneste af vores handlinger, klar til at straffe os, hvis vi ikke gør alt procent rigtigt, og det gør vi Vi skulle være i stand til at åbne Heaven's Gate. Evangeliet giver os nu de gode nyheder om, at Gud ikke er en streng dommer: vi er nødt til at orientere os fuldstændigt efter Jesu billede. Jesus - Bibelen fortæller os - er det perfekte billede af Gud for vores menneskelige øjne ("Billede af hans natur", Hebreerne 1,3). I ham "lod Gud ned" sig til os som en af ​​os for at vise os nøjagtigt, hvordan han er, hvordan han handler, med hvem han kultiverer og hvorfor; i ham genkender vi Gud, han ER Gud, og dommerens embede er placeret i hans hænder.

Ja, Gud gjorde Jesus til dommer over hele verden, men han er alt andet end en streng dommer. Han tilgir syndere; han "dømmer", dvs. fordømmer dem ikke (John 3,17). De bliver kun forbandet, hvis de nægter at søge tilgivelse fra ham (Vers 18). Denne dommer betaler sin tiltaltes straffe ud af sin egen lomme (1 Johannes 2,1: 2) erklærer alles skyld tilbagebetalt for evigt (Kolosserne 1,19: 20) og inviterer derefter hele verdenen til den største fest i verdenshistorien. Vi kunne nu sidde og debattere uendeligt om tro og vantro og hvem der er inkluderet og hvem der er udelukket fra hans nåde; eller vi kan overlade det hele til ham (der er det i gode hænder), kan hoppe op og sprint af sted til hans fejring og undervejs sprede de gode nyheder til alle og bede for alle, der krydser vores vej.

Retfærdighed fra Gud

Evangeliet, den gode nyhed, fortæller os: Du hører allerede til Kristus - accepter det. Glæd dig over det. Tilslut dit liv til ham. Nyd hans fred. Lad dine øjne åbne for skønhed, kærlighed, fred, glæden i verden, som kun kan ses af dem, der hviler i Kristi kærlighed. I Kristus har vi friheden til at konfrontere vores syndighed og indrømme det til os. Fordi vi stoler på ham, kan vi tilstå vores synder frygtløst og lægge dem på skuldrene. Han er på vores side.

”Kom til mig,” siger Jesus, ”enhver, der er hård og belastet; Jeg vil opdatere dig. Tag mit åk på dig og lær af mig; thi jeg er ydmyg og ydmyg fra hjertet; så du finder hvile til dine sjæle. Fordi mit åg er blidt og min byrde er let »(Matt 11,28: 30).

Når vi hviler i Kristus, afholder vi os fra at måle retfærdighed; vi kan nu bekende vores synder ganske stump og ærligt over for ham. I Jesu lignelse om farisæeren og skatteopkreveren (Luke 18,9: 14) det er den syndige skatteopkræver, der uforbeholdent indrømmer sin syndighed og ønsker, at Guds nåde skal retfærdiggøres. Farisæeren - begået af retfærdighed fra starten og praktisk talt holder oversigt over sine hellige succeser - har intet øje for hans syndighed og hans tilsvarende akutte behov for tilgivelse og barmhjertighed; derfor rækker han ikke sin hånd og modtager ikke den retfærdighed, der kun kommer fra Gud (Romerne 1,17; 3,21:3,9; Filipperne). Hans "fromme liv efter reglen" mørkere hans syn på, hvor dybt han har brug for Guds nåde.

Ærlig vurdering

Midt i vores dybeste syndighed og gudløshed kommer Kristus til os med nåde (Romerne 5,6 u. 8). Lige her, i vores mørkeste uretfærd, rejser retfærdighedens sol med frelse under dens vinger for os (Malachi 3,20). Først når vi ser, hvordan vi er i vores virkelige behov, som brugeren og skatteopkræveren i lignelsen, kun når vores daglige bøn kan være "Gud være barmhjertig med mig syndere", kun da kan vi trække vejret dybt i varmen fra den helbredende omfavnelse af Jesus.

Der er intet, vi skal bevise for Gud. Han kender os bedre end vi kender os selv. Han kender vores syndighed, han kender vores barmhjertighedsbehov. Han har allerede gjort alt, hvad vi har brug for for at sikre vores evige venskab med ham. Vi kan hvile i hans kærlighed. Vi kan stole på hans tilgivelsesord. Vi behøver ikke at være perfekte; vi skal bare tro på ham og stole på ham. Gud vil have os til at være hans venner, ikke hans elektroniske legetøj eller hans tinsoldater. Han søger kærlighed, ikke kadaver lydighed og programmeret hedonisme.

Tro, virker ikke

Gode ​​forhold er baseret på tillid, elastisk tilknytning, loyalitet og frem for alt på kærlighed. Ren lydighed er ikke nok som et fundament (Romerne 3,28; 4,1-8). Lydighed har sin plads, men vi skal vide, at det er en af ​​konsekvenserne af forholdet, ikke dets årsager. Hvis du kun baserer dit forhold til Gud på lydighed, falder du enten i snerpet arrogance som farisæeren i lignelsen eller i frygt og frustration, afhængigt af hvor ærlig du er, når du læser din grad af perfektion på perfektionsskalaen.

CS Lewis skriver i kristendommen par excellence, at der ikke er nogen mening i at sige, at du stoler på nogen, medmindre du også tager deres råd. Sig: Den, der har tillid til Kristus, vil også lytte til hans råd og implementere det efter bedste evne. Men den, der er i Kristus, som stoler på ham, vil gøre sit bedste uden frygt for at blive afvist, hvis han mislykkes. Det sker med os alle meget ofte (Fejl, jeg mener).

Når vi hviler i Kristus, bliver vores bestræbelser på at overvinde vores syndige vaner og tankegange et engageret tankesæt, der er forankret i det faktum, at Gud pålideligt tilgir og redder os. Han kastede os ikke i en uendelig kamp for perfektion (Galaterne 2,16). Tværtimod tager det os med på en pilgrimsrejse, hvor vi lærer at ryste kæderne fra trældom og smerte, som vi allerede er blevet frigivet fra (Romerske xnumx-xnumx). Vi er ikke dømt til en sisifisk kamp for perfektion, som vi ikke kan vinde; i stedet modtager vi nåden i et nyt liv, hvor Helligånden lærer os at nyde det nye menneske, skabt i retfærdighed og skjult med Kristus i Gud (Efeserne 4,24; Kolosserne 3,2-3). Kristus har allerede gjort det sværeste - at dø for os; hvor meget mere vil han gøre lettere - bringe os hjem (Romerne 5,8: 10)?

Troens spring

Tro, som vi siges om i Hebreerne 11,1, er vores faste tillid til det, vi håber, dem, der er elsket af Kristus. Tro er i øjeblikket det eneste konkrete virkelige udseende af det gode, som Gud har lovet - det gode, der stadig er skjult for vores fem sanser. Med andre ord ser vi med troens øjne, som om den allerede var der, den vidunderlige nye verden, hvor stemmerne er venlige, hænderne er blide, hvori der er masser at spise, og ingen er en outsider. Vi ser, hvad vi ikke har nogen håndgribelige fysiske beviser for i den nuværende onde verden. Troen frembragt af Helligånden, der antænder i os håb om frelse og forløsning for hele skabelsen (Romerne 8,2325) er en gave fra Gud (Efeserne 2,8: 9), og i ham er vi indlejret i hans fred, hans ro og hans glæde gennem den uforståelige sikkerhed for hans overfyldte kærlighed.

Tog du troens spring? I en kultur med mavesår og forhøjet blodtryk skubber Den Hellige Ånd os på roen for fred og fred i Jesu Kristi arme. Endnu mere: I en skræmmende verden fuld af fattigdom og sygdom, sult, brutal uretfærdighed og krig kalder Gud os (og gør det muligt for os) at se vores trofaste på lyset af hans ord, der lover slutningen på smerte, tårer, tyranni og død og oprettelsen af ​​en ny verden, hvor retfærdighed er hjemme (2 Peter 3,13).

”Tro mig,” fortæller Jesus os. «Uanset hvad du ser, vil jeg gøre alt nyt - inklusive dig. Stop med at bekymre dig og bygg videre på det faktum, at for dig, for dine kære og for hele verden, vil jeg være nøjagtigt, hvad jeg annoncerede. Vær ikke bekymret mere, og stol på, at jeg vil gøre nøjagtigt det, jeg annoncerede for dig, for dine kære og for hele verden. »

Vi kan stole på ham. Vi kan laste vores byrder på vores skuldre - vores byrder af synd, vores byrder af frygt, vores byrder af smerte, skuffelser, forvirring og tvivl. Han vil bære det som han har båret og bære os selv før vi vidste det.

af J. Michael Feazel


pdfTag springet